20.05 2018: Концерт віолончельної музики Василя Барвінського

У неділю 20 травня кав’ярня-галерея «Штука» запрошує на концерт віолончельної музики Василя Барвінського. Виконавці: відомий львівський музикант Ярослав Мигаль (віолончель), концертмейстер - викладач КЗ ЛОР ЛМК ім. С. Людкевича Галина Курилич, ведуча концерту - викладач-методист КЗ ЛОР ЛМК ім. С. Людкевича Роксоляна Гавалюк. Початок о 19:00, вхід вільний.

В концерті прозвучать:

-        частини з Сюїти на українські народні мотиви для віолончелі і фортепіано;
-        три п'єси - Думка, Ноктюрн, Мелодія;
-        частини з Сонати для віолончелі і фортепіано.

20 лютого виповнилося 130 років від дня народження видатного українського митця, піаніста, композитора, диригента, публіциста, громадського діяча Василя Барвінського. Його слід вважати однією з центральних фігур у найрізноманітніших напрямках музично-мистецького життя Галичини першої половини ХХ століття, а його непересічний композиторський талант, успішність і результативність цілеспрямованої педагогічної та адміністративної праці зумовили глибоке і щире визнання й повагу лідерів багатонаціонального мистецького середовища Галичини та принесли йому широке міжнародне визнання. На особливе місце заслуговує його творчість для віолончелі, адже митця справедливо іменують засновником української віолончельної літератури. Більшість віолончельних творів постала завдяки дружбі та тісній творчій співпраці з відомим українським віолончелістом Богданом Бережницьким. Цей видатний музикант і шкільний товариш Василя Барвінського проходив школу виконавської майстерності у Лейпцігу у класі Юліуса Клянґеля, потім працював концертмейстером віолончелей Volksoper у Відні, а також виступав з сольними програмами та у складі струнного квартету Ґоттесмана. Прекрасним віолончелістом був колега Василя Барвінського по Вищому музичному інститут ім. М. Лисенка Петро Пшеничка, в його класі навчався син композитора Іван-Севастьян Барвінський, який подавав прекрасні надії як соліст-виконавець. Проте з приходом радянської влади за свою послідовну національну позицію і самовіддане служіння інтересам української громади митець заплатив страшну ціну: принизливим публічним процесом-судилищем, знищенням усієї опублікованої і рукописної творчої спадщини, десятиліттям поневірянь у мордовських таборах – лише тому, що був беззаперечним моральним авторитетом, людиною виняткової висоти духу, моральної чистоти, скромності і рідкісного, воістину християнського смирення. Посмертна реабілітація композитора не принесла свободи виконання його творів, наукові музикознавчі дослідження, присвячені йому, – негласно не віталися. Лише в часи державної незалежності почалося відродження традиції концертного виконавства його композицій, видано низку збірок його творів, які вдалося частково відновити з пам’яті самому композиторові, а дещо віднайти з приватних архівів та в осередках діаспори. Також формуються збірки наукових розвідок, присвячених дослідженню його творчості і діяльності.

Проте до справжнього повернення імені митця ще довгий шлях. І ця концертна програма – лише один із кроків до ближчого знайомства з доробком Василя Барвінського, а отже – з мистецьким спадком, яким може пишатися кожен українець.